USG

USG to nieinwazyjna, całkowicie bezpieczna metoda diagnostyczna. Odbywa się to przy zastosowaniu ultradźwięków, czyli dźwięków niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Ich działanie polega na tym, że dźwięki emitowane przez głowicę aparatu, przenikają przez ciało ludzkie ulegając częściowemu odbiciu od narządów wewnętrznych badanego. Odbite dźwięki są następnie przetwarzane przez komputer i tworzą obraz na ekranie komputera. Można go zapisac na dysku jak każdy inny obraz. 

Urządzenie to, wykorzystując efekt Dopplera potrafi wyświetlić na ekranie np ruchy nienarodzonego płodu lub pracę serca. Tak jak to widzimy na filmie zarejestrowanym przez Kjetil Lenes. Aparat pozwala na dokonywanie badań brzusznych, położniczych, ginekologicznych, pediatrycznych, urologicznych, ortopedycznych, naczyniowych oraz wielu innych.
 

Philips HD 11XE to najnowsze urządzenie USG produkowane przez znaną na cąłym świecie firmę Jest to ultrasonograf z najwyższej półki, pracujący z użyciem najnowszej, dominującej w świecie technologii. Oferuje unikalne rozwiązania technologiczne i niespotykane dotychczas połączenie wszechstronności i użyteczności. Bardzo rozbudowana architektura systemu umożliwia precyzyjne pomiary oraz ich wizualizację w dwóch lub trzech płaszczyznach.

JAK NALEŻY PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA USG

 - Do badania jamy brzusznej: należy być na czczo przez 6 godzin przed badaniem. Można pić dużo płynów, nie należy pić kawy.Osoby chore na cukrzycę, nie muszą być na czczo.
- Do badania nerek, pęcherza moczowego i gruczołu krokowego nalezy się przygotowac jak do badania jamy brzusznej. Oprócz tego należy mieć dobrze wypełniony pęcherz moczowy - tak by chciało się sikać.
- Do badania ginekologicznego: należy mieć dobrze wypełniony pęcherz moczowy.
- Do badania ciąży: przy badaniu ciąży w 1-3 miesiącu należy mieć dobrze wypełniony pęcherz moczowy. W ciąży powyżej 3 miesiąca nie jest to konieczne.
- Do badania stawów biodrowych i narządu ruchu nie jest potrzebne żadne przygotowanie. Dla dziecka należy wziąć ze sobą pieluszkę tetrową.
- Do badania tarczycy, ślinianek, jąder, itp. nie jest potrzebne żadne przygotowanie.
- Do badania piersi: badanie najlepiej przeprowadzić pomiędzy 1-10 dniem cyklu, licząc od pierwszego dnia krwawienia. Jeśli pojawi się guzek, badanie można wykonać w każdym dniu cyklu.
- Do badań naczyniowych: tętnic szyjnych i naczyń kończyn dolnych i górnych nie jest potrzebne przygotowanie.
Do badania naczyń jamy brzusznej, tętnic nerkowych, układu wrotnego, itp. jest konieczne dobre przygotowanie układu pokarmowego: pacjent nie może przyjmować żadnych pokarmów na 6 godzin przed badaniem, konieczne jest także wzięcie środków absorbujących gazy, np Espumisan.

Badania USG stawów i narządu ruchu wykonuje specjalista ortopeda dr Wiesław Orlecki.  Nie sa tutaj potrzebne żadne przygotowania.  W cenę badania wliczona jest konsultacja ortopedyczna.