MAMMOGRAFIA

Rak sutka, to najgroźniejszy złośliwy nowotwór. W Polsce jest na pierwszym miejscu zachorowań na nowotwory kobiet i na pierwszym miejscu przyczyn zgonów z powodów nowotworów u kobiet. W ciągu roku na raka sutka zachorowuje w Polsce 8000 kobiet, a 5000 umiera z tego powodu.

Rak sutka jest nowotworem o długiej fazie przedklinicznej, wiadomo, że objawia się po latach utajonego wzrostu. Rokowanie w raku sutka zależy od stopnia zaawansowania, ale istnieje wyraźna zależność między wielkością zmiany, a okresem wystąpienia objawów rozprzestrzeniania się raka sutka.
Obecnie postęp w technice badań diagnostycznych umożliwia wykrywanie raka sutka w okresie klinicznie bezobjawowym- tzw. rak przedkliniczny.
Podstawową metodą wykrywania raka sutka klinicznie bezobjawowego jest mammografia, a wykrywanie zmian klinicznie bezobjawowych jest podstawowym celem badań mammograficznych i głównym zadaniem radiologów zajmujących się mammografią.

Mammografia cyfrowa stanowi kolejny etap w rozwoju metod obrazowania w diagnostyce piersi, a celem jest doprowadzenie jakości obrazów i możliwości rozpoznawania struktur do poziomu nieosiągalnego tradycyjnymi technikami analogowymi, przy jednoczesnym skróceniu czasu badania i obniżeniu dawki promieniowania rtg.

Wskazania do mammografii są bardzo szerokie. Jako metoda diagnostyczna powinna była stosowana niezależnie od wieku u chorych:
  - we wszystkich przypadkach zmian podejrzanych o proces złośliwy,
  - w kontroli doszczętności zabiegu wykonanego w celu usunięcia zmiany patologicznej,
  - w monitorowaniu i ocenie skuteczności zachowawczego leczenia nowotworów złośliwych i wykrywaniu wznowy,
  - dla wykrycia ewentualnie istniejących, niebadalnych klinicznie zmian nowotworowych / u kobiet z grupy ryzyka, u kobiet stosujących hormonoterapię zastępczą /.

Dla wygody Pań, które powinny wykonać mammografię uruchomiliśmy Pracownię Mammografii Cyfrowej. Wyposażona jest  wysokiej klasy mammograf Senographe Crystal Nova znanej amerykańskiej firmy General Electric Healthcare. Dodatkowo wykonujemy badania w systemie mammografii cyfrowej firmy Agfa. Mammografia cyfrowa jest nowością, w Polsce wykonuje ją zaledwie kilka pracowni. Stwarza ona możliwości rozpoznawania zmian często niewidocznych w klasycznym badaniu. Dodatkowo, nie musicie już pamiętać o przechowywaniu i przynoszeniu poprzednich badań. To my archiwizujemy badania i zawsze mamy pod ręką poprzednio wykonane zdjęcia.

Mammografia jest badaniem, które powinny wykonywać Panie w wieku od 40 roku  życia. Regularnie co rok. Jest to konieczne, aby wykryć nowotwór w takim stopniu zaawansowania, kiedy nie jest jeszcze badalny palpacyjnie i kiedy można go usunąć gdy nie daje jeszcze przerzutów.